Od roku 2007 se snažili někteří rodiče upozorňovat na velký problém před ZŠ a MŠ na Lyčkově náměstí. Po povodních v roce 2002 byl změněn dopravní systém kolem parku na Lyčkově náměstí i na přilehlých komunikacích. Park není od průjezdné komunikace kolem školy nijak oddělen, Lyčkovo náměstí a okolní ulice jsou součástí tzv, obytné zóny, ve které mohou automobily projíždět rychlostí max. 30 km/hod, parkovat pouze na vyznačených místech. Přímo před školou je vytvořena pěší zóna, kde si děti mohou hrát a chodci kdekoliv procházet. Ideální stav v klidné rezidenční čtvrti.

Realita je však jiná. Původně mohly automobily projíždět obousměrně, což v zvláště v ranních hodinách vedlo k tomu, že v jednom „pruhu“ auta zastavovala, z nich vyskakovyly dovezené děti. V druhém pruhu projížděla jiná auta směrem k Březinově ulici, ve třetím pruhu pak projížděla auta opačně. A mezitím stále proskakující děti, některé vystupují z automobilů svých rodičů, ale většina přichází středem parku od tramvajové zastávky. Kličkuje mezi parkujícími auty a netuší, z které strany přijede auto jiné. Nebo to právě parkující začne nečekaně vyjíždět.

Dnes, v roce 2014, po opakovaných stížnostech na všechny strany, je komunikace před školou průjezdná pouze u jedné strany, z pravé strany náměstí. Sloupky z litiny, zužující koridor vjezdu do komunikace před školu, jsou opakovaně či stále vyvrácené. Kolem školy bylo osazeno dodnes patrně nepovolené zábradlí (neboť v pěší a památkové zóně nemá co dělat). Bohužel zabraňuje dětem přejít kolmo z parku do vchodu školy. Děti musí volit cestu napříč, v podstatě skrz křižovatku, nebo prolézt zábradlím. „Pruhy“ jsou nyní jen dva – pro parkující auta, mnohdy celodenně, ačkoliv tam nemají parkovat vůbec, a pro projíždějící auta směrem ke křídlu mateřské školy.

Moje děti pomalu odrůstají, přesto je raději před školu stále doprovázím. Ze své perspektivy totiž nemohou odhadnout, odkud auto vyjede a zda se zdánlivě „bezpečně“ zaparkované auto náhle nerozhodne couvat. Nechtěla bych být na místě řidiče, který některé dítě nechtěně porazí. Ve zpětném zrcátku ale osmileté dítě, které nečekaně vyběhne mezi dalšími auty, nemá šanci vidět. Ideální a klidné rezidenční místo s krásnou secesní školou má své vady na kráse. Ale věřím, že pro další prvňáčky by už mohla být cesta do školy bezpečnější, pokud se nenecháme uchlácholit faktem, že se tu dosud nikomu nic nestalo.